CO ROBIMY?

BIOSENSORYKA

Funkcjonalizacja i biofunkcjonalizacja powierzchni, identyfikacja parametrów użytkowych, pomiary specjalistyczne czułości i specyficzności.

Biofunkcjonalizacja

Czujniki optyczne, szczególnie czujniki światłowodowe, stanowią uniwersalną platformę realizacji badań biologicznych. Umożliwiają one m.in. bezznacznikowe (ang. label-free) selektywne wykrywanie znajdujących się w roztworach szerokiej gamy materiałów biologicznych, w tym DNA, białek, wirusów i bakterii, w sposób szybki z dużą wiarygodnością pomiaru. Bezpośrednio po wytworzeniu struktury światłowodowe mogą realizować pomiar temperatury, naprężeń i współczynnika załamania światła. Aby osiągnąć aby uzyskać selektywność na określony analit biologiczny konieczna jest biofunkcjonalizacja, podczas której powierzchnię czujnika poddaje się serii procesów wiązania i aktywacji warstw chemicznych i biologicznych.

Stosowane przez nas procesy biofunkcjonalizacji zostały wypracowane i udoskonalone podczas niemal 10-letniej współpracy z zespołem IChF PAN w Warszawie, IITD PAN we Wrocławiu i innymi partnerami naukowymi i biznesowymi. Nasze prace pozwoliły na przyłączanie do powierzchni czujników toksyn, białek, DNA, wirusów oraz żywych komórek, również bakteryjnych.

Elektrochemia

Jednym z największych zalet wynikających z wykorzystania struktur światłowodowych w biosensoryce jest ich odporność chemiczna i bardzo ograniczona możliwość zakłóceń elektromagnetycznych pomiaru. Cecha ta pozwala na stworzenie na ich bazie układów do pomiarów dwudomenowych, w których jednym kanałem dostarczenia informacji o analicie jest sygnał optyczny, a drugim sygnał elektrochemiczny. W takim układzie możliwe jest poszerzenie zakresu pomiarowego i równoczesna weryfikacja otrzymanego wyniku pomiaru w obu domenach, co w znaczącym stopniu podnosi jego wiarygodność przy oszczędności czasu oraz analitu.

Parametry detekcji

W zależności od typu czujnika osiągany przez nas limit detekcji może osiągnąć nawet 6 attomoli w objętości 10 pL.